نکات مهم برای پخت نان

درست کردن نان یک لذت خاصی دارد صبر وحوصله می خواهد .

پیشنهادخانم گل: نان های مغزدار یک پیش غذای خیلی خوب است 

تهیه خمیر نان نیاز به مهارت دارد باید به چند نکته توجه کرد:

 1- مایه خمیرواب : همان طور که همه ما میدانیم مایه خمیر را به عنوان یک موجود زنده میشناسیم پس اگر برای تهیه مایه خمیر از آب خیلی سرد و آب داغ استفاده کنیم هرگز به هدفمان که همان نان است نمیرسیم پس مواظب مایه خمیر باشید بهترین آب آب ولرم است سرد نیست دست شما را نمی سوزاند .

در بیشتر نان ها باید برای مایه خمیر یک فاصله زمانی 10 الی 15 دقیقه برای تخمیر مایه خمیر در نظر گرفته شود .

اضافه کردن شکر به مایه خمیر کمک میکند تا مایه خمیر بهتر عمل کند .

2 - آرد : همیشه قبل از هر کاری آرد را الک کنید هم به خاطر رعایت بهداشت هم به خاطر سبک شدن و پوک شدن .  نوع آرد مصرفی اهمیت بسزایی در نان حاصله دارد  . .

3 - کره یا روغن :  برای بدست آوردن یک نان خوب نیاز به مقداری روغن یا کره داریم برخی اوقات روغن مایع و یا کره را با آرد مالش میدهیم و یا در غذا ساز قرارداده تا خوب به خورد آرد برای این کار نباید کره را ذوب کرد و یا کره سفت را باآرد مخلوط کرد چرا که تکه های کره به صورت گلوله در لابلای آرد باقی می ماند برخی اوقات کره را نرم و روان کرده به خمیر اضافه می کنیم  . رویه نان ها را چیزی نمی مالیم و ساده است بلافاصله پس از بیرون آوردن از فر با قلمو کمی کره نرم شده روی نان می مالیم .

4 - ورزدادن خمیر : برخی اوقات باید مدت زمان مشخصی خمیررا ورزدهیم هروقت میزان کره و یا روغن نان کمتر باشد و یا خمیر نرم باشد چسبندگی خمیر بیشتر میشود برای درست ورز دادن خمیر باید سطحی را آرد پاشی کرده و خمیررا ورز دهید بهترین روش برای ورزدادن خمیر مثل روش شستن لباس است هر وقت میز چسبناک شد دوباره آرد پاشی کنید تا زمان تمام شود .

5 - زمان استراحت خمیر  : درست کردن نان نیاز به صبر و حوصله دارد باید خمیر حجمش تغییر کند تا نان خوبی بدست آید پس رعایت زمان استراحت خمیر الزامی است  استراحت خمیر باید در یک مکان گرم باشد و هوا جریان نداشته باشد روی  ظرف خمیر بپوشانید تا رویه خمیر خشک نشود .برخی اوقات ظرف محتوی خمیر را در ظرف آب گرمی قرارمیدهند تا سریعتر و بهتر عمل آید .

6 - پخت نان : برای پخت نان 20 دقیقه قبل فر را روشن کنید یک ظرف  فلزی را که کمی آبلیمو و یا نمک و مقداری آب ریخته اید در کف فر قراردهید تا موقع پخت سطح  نان خشک نشود و نان نرم بماند گاهی اوقات زمان مشخص شده برای پخت نان کم و یا زیاد است مواظب باشید برای نان های ساده معمولا پس از بالا آمدن نان روی نان کمی طلایی میشود  پس از بیرون آوردن از فر کمی صبرکنید تا نان خنک شود سپس اقدام به برش نموده و یا سرو کنید.  در 25 دقیقه اول به هیچ وجه درب فر را باز نکنید .

7 - قالب  :  بسته به نوع میل و سلیقه قالب نان خود را آماده کنید و با قلموبا روغن جامد و یا کره چرب کنیداگر در بازار قالب دلخواه خودرا پیدا نکردید میتوانید سفارش ساخت ان را  بدهید قالبهای مستطیل برای نان خیلی بهتر است . اگر قالب نداشتید می توانید از تابه های پیرکس که در منزل دارید استفاده کنید .یک قلمو برای آشپزی در نظر بگیرید پیشنهاد من این است یک قلموی سیلیکونی بهترین وسیله است به علت این که راحت شسته می شود و کار کردن با آن خیلی راحت است .برخی قالب ها خیلی نازک است در این صورت به اندازه کف قالب کاغذ روغنی برش داده و سپس چرب شود قالبهای سیلیکونی را حتما در سینی فر قرارداده تا کف نان و یا کیک و شیرینی شما نسوزد .

 

 

8 - فرم دادن نان  :  برخی اوقان کل خمیر را یک جا در قالب قرارمیدهیم برخی اوقات خمیر را به چندقسمت کرده و به شکل گل چندپر درآورده در سینی میچینیم  گاهی اوقات 4 تکه خمیر را در کنار هم در قالب میچینیم بعضی اوقات نیز خمیر را گیس کره در قالب و یا سینی قرار میدهیم  گاهی اوقات خمیررا به اندازه گردو مثل خانه های زنبور عسل در کنارهم  در قالب میچینیم  همیشه خمیر دو استراحت دارد بعد از این که در قالب قرارداده شد دیگر نباید خمیر را از قالب درآورد چون چیدمان خمیر به هم می ریزد مخصوصا برای نان های مغزدار

9 - تزیین رویه نان :  بعد از این که نان را در قالب قراردادیم قبل از استراحت دوم رویه نان را با مقداری زرده تخم مرغ زده شده با قلمو تزیین می کنیم  اگر سفیه را نیز کمی بزنید می توانید برای برخی نان ها را طلایی کنید سفیده رویه نان را براق روشن می کند زرده رویه نان را تیره تر می کند می توانید  کمی زغفران به زرده اضافه کنید  و یا برخی اوقات زعفران را با کمی ماست مخلوط کرده و روی نان بمالید  برخی نان ها از سبزیجاتی مانند آویشن،  شویدو یا  جعفری و... تزیین میشوند و یا با کنجد و یا تخم آفتاب گردان و ... تزیین می شوند .برخی نان های شیرین را بلافاصله پس از بیرون آوردن از فر با مقداری شیره براق می کنند .

10 - بهبود دهنده  : نام یک ماده پودری است که به آرد اضافه می کنند و به پخت نان کمک میکند تا پف بهتری داشته باشددرواقع کیفیت آرد را بالا میبرد  میزان یک قاشق چایخوری بهبود دهنده برای یک کیلو آرد کافیست .

11 -   بیکینگ پودر : برخی اوقات در کنار مایه خمیرو بهبود دهنده از بیکینگ پودر نیز استفاده میشود .